آذربایجان شرقی، قطب تولید دارو و تجهیزات پزشکی در کشور

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از جایگاه مهم استان در تولید دارو و تجهیزات پزشکی کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، مسلم نجفی با اشاره به فعالیت ۸۰ واحد تولیدی تجهیزات و ملزومات پزشکی در استان، آذربایجان شرقی را قطب تولید انواع تجهیزات پزشکی از تخت بیمارستانی تا میکروجت ها در کشور دانست.

وی همچنین از فعالیت ۲۰ واحد دانش‌بنیان تولید تجهیزات پزشکی در استان خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۰ فقط یک واحد دانش‌بنیان در این حوزه فعال بود.

نجفی در بخش دیگری از سخنان خود به تولید عمده مواد اولیه و اصلی آنتی‌بیوتیک کشور توسط یکی از شرکت‌های دارویی در تبریز اشاره کرد و افزود: عمده آنتی‌بیوتیک تزریقی، بیمارستانی، سوسپاسیونی و خوراکی در تبریز تولید می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین از تولید ۴۰ درصد سرم کشور با تلاش های شبانه‌روزی شرکت های دارویی در استان خبر داد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در داروهایی همچون وارفارین، انسولین، سرم، شیر خشک و آنتی‌بیوتیک ها کمبود خاصی وجود ندارد، از وضعیت مطلوب دارویی در کشور خبر داد.

نجفی در ادامه به تشریح ساختار معاونت غذا و دارو و وظایف آن از جمله نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل، تهیه، تامین و توزیع دارو برای بیماران، اعطای مجوز به داروخانه ها، شرکت های دارویی و تولیدکنندگان و عرضه کنندگان دارویی، نظارت بر واحدهای تولیدی مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و همچنین نظارت بر واحدهای تولیدی داروهای طبیعی، سنتی، مکمل ها، باشگاه های ورزشی و عطاری ها پرداخت.

وی در پایان از کاهش کمبود دارو در استان از 300 قلم در سال 1400 به کمتر از 100 قلم در حال حاضر خبر داد.

این خبر نشان‌دهنده توانمندی بالای استان آذربایجان شرقی در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی است و می‌تواند به خودکفایی بیشتر کشور در این حوزه کمک کند.

جدیدترین اخبار را در مجله خبری مسیر آنلاین مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *