اخبار

تغییر ساعت کار ادارات، معادل تولید برق 3 نیروگاه!

با اجرای طرح جدید تغییر ساعت کار ادارات از 16 خرداد، پیش‌بینی می‌شود 1500 مگاوات در مصرف برق صرفه‌جویی شود که این رقم به اندازه تولید برق 3 نیروگاه در کشور است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، برای پایداری تامین برق در تابستان 180 برنامه مختلف در 6 محور در نظر گرفته شده که بخشی از این برنامه‌ها مربوط به طرح‌های مدیریت مصرفی است که برای بخش‌های مختلف تقاضاکننده برق در نظر گرفته می‌شود. یکی از این طرح‌ها که بخش ادارات را هدف می‌گیرد تغییر ساعات کار است که به عنوان یکی از راهکارهای مدیریت بار شبکه در تابستان اجرایی می‌شود.

بر اساس مصوبه هیئت دولت، ادارات از 16 خرداد تا 15 شهریور ملزم به تغییر ساعات کاری و همچنین مدیریت مصرف سیستم‌های سرمایشی هستند. در این مصوبه اشاره می‌شود که با هدف صرفه‌جویی در مصرف و کاهش 30 درصدی مصرف برق در ساعات اداری و کاهش 60 درصدی مصرف پس از پایان ساعت کار اداری، تمامی سازمان‌ها و نهادها در 3 ماه مذکور، تنها در ساعات 6 صبح تا 1 بعد از ظهر فعالیت خواهند داشت.

طبق آمار، مجموع مصرف بخش اداری طی یک سال به حدود 14 هزار میلیون کیلووات ساعت می‌رسد. این بخش با مصرفی در حدود 3 هزار مگاوات در بازه‌های اوج مصرف، از جمله بخش‌های مهم مصرف‌کننده انرژی در کشور محسوب می‌شود و با توجه به همین آمار و ارقام، متولیان تامین برق بر الزام ادارات به کاهش مصرف برای پوشش ناترازی برق در کشور حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند.

تغییر ساعت کار منجر به پیک‌سایی و به عبارت دیگر عدم همزمانی اوج بار در بخش‌های مختلف مصرف از جمله خانگی می‌شود و امکان تامین پایدار برق را فراهم می‌کند.

سال گذشته 1000 مگاوات برای تحقق کاهش مصرف از این محل پیش‌بینی شده بود که در نهایت 85 درصد این برنامه و معادل 850 مگاوات صرفه‌جویی از سوی ادارات محقق شد که برای تامین این میزان برق باید ظرفیت تولید 1200 مگاواتی ایجاد می‌شد که معادل تولید 2 یا 3 نیروگاه فعلی کشور است.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق پیش‌تر در پاسخ به خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده بود که با برنامه‌هایی که برای بخش اداری در نظر گرفته شده برای امسال نیز 1500 مگاوات صرفه‌جویی در این بخش هدفگذاری شده است.

وی با بیان اینکه تغییر ساعات کار ادارات به عنوان یکی از راهکارهای مدیریت بار شبکه در تابستان است، افزود: از آنجا که تعیین و تنظیم ساعات کار ادارات در اختیار هیئت وزیران است، با اخذ موافقت دولت، ساعات کار ادارات در 3 ماهه اواسط خرداد تا اواسط شهریور تغییر پیدا کرد. بر اساس این مصوبه مقرر شده است که وسایل سرمایشی در ادارات واقع در اقلیم معتدل کشور، یک ساعت زودتر از خاتمه کار و در مناطق گرمسیر همزمان با پایان ساعت کار خاموش شود.

گفتنی است؛ ملاک کاهش مصرف نیز، میزان مصرف دستگاه‌ها در سال گذشته خواهد بود و طبق مصوبه، شرکت‌های توزیع نیروی برق موظف به پایش مصرف برق ادارات هستند.

سخنگوی صنعت برق درباره چگونگی نظارت بر اجرای این طرح می‌گوید که برنامه توسعه کنتور برق هوشمند در ادارات و نهادهای عمومی در دستور کار ما قرار دارد و با نصب کنتورهای هوشمند در ادارات میزان مصرف برق آنها رصد می‌شود. در این زمینه اقدامات مدیریتی، پایش و کنترل شبکه سراسری پیگیری می‌شود. در برنامه داریم که به طور کامل بخش اداری کشور به کنتورهای هوشمند مجهز شوند که قابل رصد باشند. تاکنون 80 درصد از ادارات به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند و ادارات باقی‌مانده نیز تا شروع اوج مصرف به این نوع کنتورها مجهز خواهند شد.

جدیدترین اخبار را در مجله خبری مسیر آنلاین مطالعه کنید.

LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *