تهران در سال 1402 رکورددار ازدواج و طلاق در کشور بود

آمار ثبت احوال نشان می‌دهد که استان تهران در سال گذشته، هم از نظر تعداد ازدواج و هم از نظر تعداد طلاق، در صدر جدول قرار گرفته است.

در سال 1402، در مجموع 481 هزار و 394 مورد ازدواج در کشور به ثبت رسیده است که از این میان، 63 هزار و 973 مورد آن در استان تهران رخ داده است.

به این ترتیب، تهران با فاصله‌ای قابل توجه، پایتخت ازدواج ایران در سال گذشته لقب گرفته است.

پس از تهران، استان‌های خراسان رضوی، خوزستان، آذربایجان غربی و فارس به ترتیب در رتبه‌های دوم تا پنجم پرتعدادترین ازدواج‌ها قرار دارند.

در نقطه مقابل، کمترین تعداد ازدواج‌ها در استان سمنان با 3 هزار و 68 مورد به ثبت رسیده است.

ایلام، کهکیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و یزد نیز به ترتیب در رده‌های بعدی استان‌های با کمترین تعداد ازدواج در سال 1402 قرار دارند.

در زمینه طلاق نیز، آمارها نشان‌دهنده رکوردشکنی تهران است.

در سال گذشته، 202 هزار و 183 مورد طلاق در کل کشور ثبت شده که از این تعداد، 34 هزار و 97 مورد آن در استان تهران رخ داده است.

خراسان رضوی، خوزستان، فارس و اصفهان به ترتیب با 21 هزار و 643، 11 هزار و 566، 11 هزار و 56 و 11 هزار و 3 مورد طلاق، در رده‌های دوم تا پنجم طلاق‌های ثبت شده در سال 1402 قرار دارند.

کمترین تعداد طلاق در سال گذشته نیز مربوط به استان ایلام با 1 هزار و 96 مورد بوده است.

پس از ایلام، خراسان جنوبی، سمنان، کهکیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری به ترتیب با 1 هزار و 488، 1 هزار و 586، 1 هزار و 672 و 1 هزار و 791 مورد طلاق، کمترین آمار طلاق را در سال 1402 به خود اختصاص داده‌اند.

**آمار ارائه شده توسط ثبت احوال، تصویری روشن از وضعیت ازدواج و طلاق در کشور ارائه می‌دهد.

تفاوت فاحش در آمار ازدواج و طلاق در استان‌های مختلف، نشان‌دهنده عوامل متعددی از جمله شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در این زمینه است.**

عوامل مختلفی در افزایش یا کاهش آمار ازدواج و طلاق در یک منطقه دخیل هستند. بررسی این عوامل و ارائه راهکارهای مناسب برای ارتقای سلامت زندگی زناشویی، می‌تواند به بهبود وضعیت ازدواج و طلاق در کشور کمک کند.

جدیدترین اخبار را در مجله خبری مسیر آنلاین مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *