قیمت نفت در آستانه فصل تابستان افزایش یافت؛ برنت به ۸۵ دلار و ۳۵ سنت رسید

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۵ سنت معادل 0.41 درصد افزایش به 85 دلار و 35 سنت رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، عواملی مانند پیش‌بینی کمبود عرضه نفت در فصل پرمصرف تابستان، کاهش تولید اوپک پلاس در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و نگرانی‌های ژئوپلتیکی در اروپا و خاورمیانه، در افزایش قیمت نفت در روز دوشنبه موثر بوده‌اند.

با این حال، مشکلات اقتصادی دنیا و افزایش تولید عرضه‌کنندگان غیر عضو ائتلاف اوپک پلاس مانع از افزایش بیش از حد قیمت شده است.

هر دو شاخص نفتی برنت و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در ماه ژوئن حدود 6 درصد افزایش قیمت داشته‌اند. نفت برنت طی دو هفته گذشته پس از اعلام تمدید کاهش تولید نفت ائتلاف اوپک پلاس در سال 2025، بالاتر از 85 دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند دنیا در سه ماهه سوم سال جاری میلادی با کمبود عرضه نفت مواجه شود. این کمبود به دلیل افزایش تقاضا برای حمل و نقل و دستگاه‌های خنک کننده در فصل تابستان و کاهش ذخایر سوخت خواهد بود.

از دیگر عواملی که می‌توانند بر قیمت نفت تاثیر بگذارند، می‌توان به امید به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و افزایش نگرانی‌های ژئوپلتیکی در اروپا و بین رژیم صهیونیستی و حزب الله لبنان اشاره کرد.

برخی تحلیلگران عقیده دارند قیمت نفت آمریکا تا 85 دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهانه خود اعلام کرد تولید و تقاضا برای نفت در این کشور در ماه آوریل به بالاترین رقم طی چهار ماه گذشته رسیده است.

تاجران در حال بررسی تأثیر طوفان‌ها بر تولید نفت و گاز و مصرف آن در قاره آمریکا هستند. فصل طوفان‌های اقیانوس اطلس با طوفان بریل در روز یکشنبه آغاز شده است. مرکز ملی طوفان آمریکا اعلام کرد طوفان بریل به سمت جزایر کارائیب پیش رفته و انتظار می‌رود باعث بادهایی با سرعت بسیار بالا و سیل‌های شدید در روز دوشنبه شود.

در چین به عنوان دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت و بزرگترین وارد کننده نفت خام دنیا، تولید کارخانه‌ای برای دومین ماه پیاپی در ژوئن کاهش یافته و فعالیت خدماتی به پایین‌ترین سطح طی 5 ماه گذشته رسیده است. این موضوع می‌تواند تقاضا برای نفت را در این کشور کاهش دهد و بر قیمت جهانی نفت تاثیر بگذارد.

جدیدترین اخبار را در مجله خبری مسیر آنلاین مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *