ورود کمیسیون اصل نود به فروش اینترنتی دارو

در حوزه سلامت، فروش اینترنتی داروها به عنوان یک مسیر نوین برای عرضه داروها وارد توجهات کمیسیون اصل نود مجلس شده است. سخنگوی این کمیسیون اظهار داشته که وزارت بهداشت به تعیین شرایط استاندارد عرضه داروها از طریق سکوهای اینترنتی ملزم شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود با تأکید بر اینکه برخی از افراد به دلیل کهنسالی یا کمبود دارو در داروخانه‌های محلی، قادر به پیدا کردن داروی مورد نیاز نیستند، افزود: “در چنین شرایطی، ممکن است فرد بخواهد دارو را از طریق سکوهای اینترنتی و با نظارت داروخانه‌های معتبر سفارش دهد.”

مقابله با انحصارات

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود اعلام کرد: “کمیسیون اصل نود به منظور تأمین منافع عمومی و کاهش سرگردانی بیماران و از بین بردن انحصار برخی داروخانه‌ها یا ارتباطات غیرسازنده برخی پزشکان با داروخانه‌ها به موضوع فروش اینترنتی داروها وارد شده است.”

نگرانی‌ها و پاسخ‌ها

سخنگو، در خصوص نگرانی‌های اعلام شده از سوی انجمن داروسازان، بیان کرد: “این داده‌ها تحت نظارت نهادهای عمومی قرار گرفته و بیمه‌های تکمیلی نیز به عنوان نهادهای خصوصی دسترسی به اطلاعات دارند. اطلاعات مردم در اینجا محرمانه نیستند و نگرانی‌ها به نظر می‌آید از جایی دیگر است.”

سازوکارها و تصمیمات

دستورالعمل و ضوابط قانونی

سخنگوی کمیسیون اصل نود اعلام کرد که وزارت بهداشت موظف به تعیین دستورالعمل و سازوکار قانونی برای عرضه اینترنتی داروها شده است. این تصمیمات در قالب مصوبه هیئت وزیران به مجلس ارائه شده و با تصویب کمیسیون تطبیق به اجرا در خواهند آمد.

تأمین منافع عمومی

نماینده مردم تهران تأکید کرد: “تلاش بر این است که آسایش برای مردم فراهم شود و به منافع عمومی به صورت صنفی نگاه نشود. مردم باید بتوانند برای دریافت دارو از سکوهای اینترنتی و با نظارت وزارت بهداشت به داروهای مورد نیاز خود دست پیدا کنند تا بازار سیاه برخی داروها در کشور کاهش یابد.”

رعایت استانداردها

نکته حائز اهمیت در تصمیمات گرفته شده، رعایت استانداردهای خدمت‌رسانی دارویی از طریق سکوهای اینترنتی است. سکوها موظف به رعایت این استانداردها شده‌اند.

نتیجه‌گیری

تصمیمات گرفته شده توسط کمیسیون اصل نود مجلس نشان دهنده تلاش برای ارتقاء خدمات بهداشتی به مردم و کاهش مشکلاتی چون سرگردانی بیماران است. اجرای سازوکارها و تعیین ضوابط قانونی مناسب می‌تواند یک گام مهم به سوی بهبود خدمات بهداشتی در کشور باشد.

با احترام ، مجله خبری مسیر انلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *