اخبار

یک ضامن برای وام ازدواج کافی است؛ گزارش تخلفات به بانک مرکزی

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی کشور اعلام کرد که طبق قانون، برای پرداخت وام ازدواج فقط یک ضامن کافی است و متقاضیان می‌توانند در صورت برخورد با درخواست ضامن بیشتر، تخلف را به بانک مرکزی گزارش دهند.

محمدرضا جمشیدی با اشاره به تأکید بانک مرکزی بر پرداخت تسهیلات تکلیفی ازدواج، فرزندآوری و … با یک ضامن، گفت: “این تسهیلات قرض‌الحسنه هستند و از سپرده‌های مردم پرداخت می‌شوند. به همین دلیل، بانک‌ها برای اطمینان از بازگشت پول، موظف به دریافت ضامن کافی هستند.”

ضامن باید توانایی بازپرداخت وام را داشته باشد. به گفته‌ی جمشیدی، در صورت معرفی ضامن توسط متقاضی، بانک اعتبارسنجی انجام می‌دهد و اگر ضامن توانایی بازپرداخت را نداشته باشد، بانک می‌تواند یک ضامن دیگر را درخواست کند.

با این حال، تخلف برخی بانک‌ها در دریافت ضامن بیشتر قابل قبول نیست. دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی کشور تأکید کرد: “متقاضیان در صورت برخورد با درخواست ضامن بیشتر یا اعتبارسنجی سلیقه‌ای، می‌توانند به بازرسی بانک مربوطه یا مدیریت نظارت بانک مرکزی مراجعه و تخلف را گزارش دهند.”

بانک مرکزی موظف به پیگیری گزارشات تخلفات است. جمشیدی در پایان گفت: “بانک مرکزی موظف است این موارد را پیگیری کند و با متخلفان برخورد قانونی نماید.”

جدیدترین اخبار را در مجله خبری مسیر آنلاین مطالعه کنید.

LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *